Z Poznania do Irkucka

niedziela, 19 grudnia 2010

Pozostałe atrakcje miasta

Nabrzeże Angary w Irkucku - w północnej części historycznego centrum miasta znajduje się Niżnjaja Nabereżnaja Angary – najstarsza ulica miasta. Obecnie na najniższym jej poziomie jest trakt pieszy i punkt widokowy. Jest to miejsce szczególnie często odwiedzane przez turystów, a zwłaszcza nowożeńców. Do 2012 roku planowane jest jej wydłużenie na wschód do rzeki Uszakowka i na południowy – zachód do mostu Lenina. Wtedy to trakt spacerowy dostępny dla pieszych nad rzeką osiągnie 2300m i miejscami będzie szeroki na 50m. Nie zabraknie parkingu, dróg rowerowych, placów zabaw. Następnie powstanie pomost na wyspę „Młodość” a na niej liczne alejki.

ZOO – znajduje się na terenie Centralnego Parku, który zajmuje 19ha, a samo ZOO tylko 0,5ha. Istnieje od 2005 roku. Można tu spotkać ponad 20 gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Działa tutaj także schronisko dla porzuconych zwierząt, które następnie można zobaczyć w ZOO.

Ogród botaniczny – należy do Państwowego Uniwersytetu w Irkucku, założony w 1940 roku, zajmuje obszar 27ha, wykorzystywany przez studentów, uczniów podczas nauki.    

Kajskij Gaj – największy obszar leśny na Kajskiej Górze między 3 rzekami: Angara, Irkut i Kaj. Tutaj zachowały się rośliny i zwierzęta, które można zobaczyć tylko w trudno dostępnych miejscach. Miejsce to od 2006 roku ma status Pomnika Przyrody. Tutaj jest też ogród botaniczny i sanatorium ‘Angara’.

Kolej dziecięca – otwarta w 1939 roku na terenie przedmieścia Irkucka – Raboczjeje i miała długość 1km. W 1992 roku została przeniesiona na wyspy Junost’ i Konnyj. A w 2002 roku na stacji Solnecznyj otwarto kompleks naukowy – sale wykładowe, bibliotekę i muzeum historii rosyjskiej kolei – tutaj też jest dworzec. W 2003r otwarto następne 2 stacje – Rodinki i Angara.

Glazkowskij nekropol – unikalne stanowisko archeologiczne w centrum miasta, gdzie odkryto miejsca pochówku sprzed 8tys. lat p.n.e (neolit) oraz sprzed 30-35tys. lat p.n.e. (paleolit) położone w rejonie Kajskiej góry na lewym brzegu Angary, znane od 1887 roku. Główna część znajduje się na terenie Parku Komuny Paryskiej i Swerdniewskim rejonie miasta. Pierwsze profesjonalne badania tego terenu odbyły się w 1928r. Odnaleziono liczne kamienne topory, ozdoby z kości i ości ryb, groty od strzał, rzeźby łosi i ryb. Groby były bardzo bogato wyposażone. Obecnie trwają prace projektowe nad mającym tu powstać muzeum.

Pomniki i miejsca pamięci:
- Aleksander III – bulwar Gagarina
- marszałek G. Żukow – prospekt Żukowa
- dramaturg A. Wampilow
- W. I. Lenin
- J. Gagarin
- Weteranom wojny w Afganistanie
- przyjaźni japońsko – rosyjskiej
- mieszkańcy Irkucka w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-45
- obrońcom rewolucji
- czołg irkucki komsomolec

W 2004r odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik admirała Aleksandra Kołczaka, aresztowanego i rozstrzelanego w Irkucku, w dzień jego 130 urodzin. Pomnik znajduje się na brzegu Angary w miejscu gdzie zginął, obok Znamienskowo monastyra.

środa, 10 listopada 2010

Ważniejsze budowle Irkucka

1/ Dom kupców Szastinych
ul. F. Engelsa 21
Zbudowany w połowie XIX wieku. Obecny wygląd pochodzi z 1907 roku, kiedy właścicielem budynku został A. I.. Szastin. Wtedy pojawiły się ozdobne elementy na elewacji. Teraz nazywa się on Domem Europy. Jest to wizytówka Irkucka. Dwupiętrowy obiekt posiada bogatą dekorację fasad, wieżyczki, liczne drewniane figurki. Atrakcją jest także drewniany płot i monumentalna brama wejściowa.

2/ Dwór Sukaczewa –  filia Muzeum Sztuki
(lata 70te – 80te XIX wieku)  
ul. Wydarzeń Czasu Dekabrystów 112
Dwór mieszkalny mera miasta W. P. Sukaczewa – działacza społecznego, mecenata kultury, twórcy galerii obrazów. W gospodarstwie znajdowała się też galeria, żeńska szkoła, stajnia. Funkcjonuje tu obecnie wystawa «Sukaczew. Epoka. Los», «Współcześni W. Sukaczewa», odbywają się tutaj narodowe uroczystości teatralne.

3/ Dom Wołkońskich  
ul. Wołkońskich 10
Dom księcia Wołkońskiego został zbudowany w 1838 roku w miejscowości Urik. W 1847 roku przeniesiono go do Irkucka. Dwór ten stał się centrum życia kulturalnego i towarzyskiego miasta. Tutaj odbywały się bale i spektakle, występowali muzycy. Wołkońscy  mieszkali tutaj do amnestii w roku 1856. Potem znajdowała się tu szkoła dla dzieci sierot. W czasach sowieckich był tu akademik. Obecnie jest tutaj muzeum i odbywają się tu wieczory muzyczne i literackie.

4/ Dom Trubeckich
ul. Dzierżyńskiego 64
Dom księcia Trubeckiego był zbudowany dla jego młodszej córki w 1854 roku. Od lat 20tych XX wieku. Znajdowały się tutaj mieszkania komunalne. W 1970 roku otwarto w nim muzeum. Ekspozycja nawiązuje do czasów życia dekabrystów na Syberii Obecnie obiekt poddany jest restauracji.

5/ Iluzjon
ul. K. Marksa 24
Dom zbudowany przez tureckich poddanych Jagdzoglu. W 1914 roku istniało w nim kino (iluzjon) a w otoczeniu otwarto skate-ring dla miłośników jazdy na rolkach.

6/ Biały Dom
bulwar Gagarina 24
Trzypiętrowy dom zbudowany został przez synów irkuckiego kupca M. W. Sibirjakowa na miejscu starszego budynku należącego do ojca w 1804 roku. Budynek w stylu rosyjskiego klasycyzmu zbudowane zgodnie z rysunkami petersburskich architektów jest znany jako Pałac Sybirjakowa. W 1837 roku dom był przekształcony dla generał-gubernatorów Syberii Wschodniej. Od 1939 roku znajduje się tu biblioteka uniwersytecka z ponad 3 mln wydawnictwami.

7/ Muzeum Krajoznawcze  
ul. Karola Marksa 14
Siedziba Muzeum Krajoznawczego zbudowana w stylu mauretańskim o fasadzie z cegieł żółto - czerwonych była siedzibą wschodniosyberyjskiego oddziału Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego (1883), powstałego ze zbiórek kupców po pożarze wcześniejszego drewnianego budynku. Obiekt cechują: wieże pękate, wąskie okna, kamienna dekoracja, wykończenia koronkowe. Dekoracyjny pas na fasadzie zdobią imiona i nazwiska uczonych  i podróżników, badaczy Azji wschodnich krańców Syberii, w tym Beringa i Czerskiego.

8/ Dom Posochina  
ul. Karola Marksa 11
Dom zbudowano w 1903 roku przez syberyjskiego wydawcę P. Makuszina w stylu eklektycznym – z elementami mauretańskimi, staroruskimi i gotyku. Początkowo znajdowała się tu drukarnia i księgarnia – największa na Syberii. Obecnie jest tutaj ponownie drukarnia z nowoczesnym wyposażeniem i oddział przyrodniczy Muzeum Krajoznawczego.

10/ Teatr Dramatyczny  
ul. Karola Marksa 14
Zbudowany według projektu architekta Szretera (1895–1897) w stylu klasycyzmu za środki miejskiej społeczności kupieckiej i urzędników  z inicjatywy generał-gubernatora А. Goremykina. Pełna modernizacja miała miejsce w 2000 r.

11/ Bank Rosyjsko - azjatycki
ul. Lenina 8
Powstanie banku wiąże się z budową kolei Transsyberyjskiej i coraz bardziej intensywnymi kontaktami handlowymi z Chinami, Koreą i innymi państwami Azji. W Москве был stworzono wtedy Bank rosyjsko - Azjatycki, a jego filie znajdowały się w miastach na Syberii, w tym w Irkucku.
Budynek z 1912 roku. Fasada upiększona balkonami z metalowymi balustradami i wysokimi kolumnami zwieńczonymi rzeźbami – symbolami samodzierżawia. Bank istnieje tu od 1917 roku. W 1918 roku było miejscem posiedzeń rządu А. Kołczaka. Od 1930 г. Budynek jest siedzibą szpitala. .

12/ Grand Hotel
ul. Litwinowa 1
Dom zbudowany w latach 1899-1902 dla inżyniera I. I. Nikitina. Budynek zajmował hotel «Grand-hotel», a na pierwszym piętrze siedzibę miały sklepy. Był tutaj «Szwajcarski sklep» zegarków i biżuterii handlowca P. М. Kudrjawcewa.

13/ Schronisko Bazanowa
ul. Swerdlowa 14
Wybudowane w stylu romańskim w 1883 roku za środki kupca I. Bazanowa. Do schroniska przyjmowano dzieci, których dzieci nie byli w  stanie utrzymać. Wszystkie dzieci przyjęte na wychowanie nosiły nazwisko Bazanow. Przez 25 lat schronisko przyjęło 15 389 dzieci.
W 1920 roku otwarto tu Dom Matki i Dziecka. Obecnie jest tutaj siedziba Kliniki Okulistycznej Uniwersytetu. 

14/ Budynek dworca kolejowego
Pochodzi z 1898 roku zaprojektowane przez architekta Macijewicza. Był jednym z największych na syberyjskim odcinku kolei od Czelabińska do Władywostoka.

15/ Dom Kuznieca (1903)
ul. Dzierżyńskiego 36B
Zbudowany przez Dawida Kuznieca – najbogatszego przedsiębiorcę Syberii Wschodniej początku ХХ wieku. Dom był wynajmowany przez Zarząd Zabajkalskiej Kolei a w czasie wojny był tu szpital, później siedziba sztabu okręgu wschodniosyberyjskiego.

16/ Instytut Dziewcząt (1861)
bulwar Gagarina 18
Instytut był pierwszą na terenie Syberii Wschodniej  żeńską szkołą średnią. W 1896 był nazwany Irkuckim Instytutem Mikołaja I. Od 1920 roku w budynku znajduje się katedra fizyki i matematyki Irkuckiego Państwowego Uniwersytetu.

17/ Budynek Sądu Obwodowego
ul. Proletariacka 10
Dom zbudowany na początku XIX wieku i należał do rodziny kupców Trapeznikowych W 70-tych latach XIX w. właścicielem obiektu został W. P. Sukaczew, krewny i prawny następca I. N.  Trapeznikowa. W lipcu 1885 r. Otwarto w nim luksusowy hotel dla przyjezdnychх, a we wrześniu – tani motel. W 1889 r. Dzierżawcą budynku został okręgowy sztab wojskowy. А przez 8 lat tutaj funkcjonował tutaj Sąd Irkucki i Okręgowy, prokuratura, notariat i archiwum. W 1926 r. Pomieszczenia zajęła prokuratura i sąd obwodowy.

18/ Dom wychowawczy Е. Medwednikowej (1838)
ul. Timurjazewa 59
Pierwsza szkoła wyższa dla dziewczyn na terenie Syberii. Zbudowany ze środków irkuckiej kupczyni Elizawiety Мedwednikowej, utrzymywał się z banku działającego w tym samym budynku. Od 1934 r. W budynku znajduje się Irkucki Instytut Rolniczy, później Akademia Rolnicza. 

19/ Dom Szubinych (1781)
ul. Łapina 23
Najstarszy dom drewniany w Irkucku. Posiada nisko położone pierwsze piętro wykorzystywane dla potrzeb gospodarczych. Obecnie dom ma o metr obniżone położenie i okna pierwszego piętra tylko ledwo wychodzą nad ziemię. Dom jest niezamieszkały i uległ spaleniu. Zachowały się tradycyjna brama w kształcie łuku z dwoma furtkami i masywnym syberyjskim płotem drewnianym. Fasada domu pokryta jest deskami. Dom nie miał żadnej dekoracji, gdyż w początkowym etapie zabudowy miasta nie było to praktykowane.

20/ Punkt obserwacji straży pożarnej
ul. Timirjazewa 33
W październiku 1898 r. Podczas zebrania Rady Miasta w Irkucku podjęto decyzję o budowie wieży pożarniczej. Budowa została zakończona w 1901 roku. Od tego czasu był to najwyższy budynek w mieście.


Plac im. Kirowa (lata 1669—1790 – Plac Kremlowski, początek XIXw. — 1935 — to Plac Tichwinski, Hotelowy, Grafa Sperańskiego) — plac znajduje się w prawobrzeżnym okręgu miasta w centrum historycznym między ulicami Lenina i Suche-Batora; główny plac Irkucka. Tutaj odbywają się najważniejsze uroczystości miejskie, w tym parada wojenna, Dzień Zwycięstwa i maslenica (powitanie wiosny). Latem na placu działa fontanna, a zimą stoi na nim miejska choinka noworoczna i lodowe miasteczko z lodu z Bajkału i Angary. Miejsce odpoczynku, spacerów i spotkań.
W 2001 roku na miejscu Soboru Katedralnego postawiono kaplicę na pamiątkę przeszłości i za pomyślność nowego tysiąclecia.
W 2007 roku plac podlegał znacznej przebudowie: pojawiły się nowe ogrodzenia i płyty chodnikowe, zieleń.

Budynki na Placu im. Kirowa

  • ul. Lenina 1 — Izba Kontrolno-Obrachunkowa Obwodu Irkuckiego
  • ul. Lenina 1а — Dom Sowietów
  • ul. Lenina 1бKaplica Matki Bożej Kazańskiej
  • ul. Lenina 8 — Budynek Państwowego Irkuckiego Uniwersytetu Lingwistycznego
  • ul. Lenina 14 — Budynek Administracji Miasta i Dumy Miejskiej
  • ul. Lenina 16 — Zarząd Główny Banku Centralnego FR w obwodzie irkuckim
  • Nabrzeże Angary 2 — Sobór Objawienia Pańskiego
  • ul. Suche-Batora 1 — Kościół rzymsko-katolicki (kościół, sala organowa)
  • ul. Suche-Batora 2 — Cerkiew Zbawiciela
  • ul. Suche-Batora 3 — Budynek Zarządu «IrkuckEnergo»
  • ul. Suche-Batora 4 — Budynek Zarządu «WostSibUgol»
  • ul. Suche-Batora 5 — 5 korpus Irkuckiego Uniwersytetu Państwowego
  • ul. Suche-Batora 7 — Hotel «Angara»
  • ul. Suche-Batora 9 (Żeljabowa 2) — Korpus Irkuckiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego
Czerwone koszary w Irkucku (ul. Krasnowo Wosstanija 5) — unikalny pomnik wojennej architektury początku XX w., kompleks zabudowań specjalnie przygotowany dla rozmieszczenia wojsk 7-ej Wschodnio-Syberyjskiej dywizji strzeleckiej. Po zakończeniu wojny rosyjsko - japońskiej dywizja przybyła do Irkucka. Wchodzące w jej skład 27-a i 28-a Wschodnio - syberyjskie pułki strzeleckie, zasłużone podczas obrony Port Artur wzmocniły irkucki garnizon. W związku z tym 1907 roku Duma Miasta wydzieliła środki kierownictwu wojskowemu 32 niezaludnione działki na wzgórzu Jerozolimskim pod zabudowę. W ciągu 2 lat zbudowano koszary, budynki mieszkalne dla rodzin oficerów, magazyny. Kompleks otrzymał nazwę ‘Czerwone koszary’, był obrazem ówczesnej architektury wojskowej. 20 lutego 1910 roku wszystkie pułki przemianowano na Syberyjskie Pułki Strzeleckie. W tym tez roku poświęcono tam cerkiew 28-gо Syberyjskiego Pułku Strzeleckiego im. Sw. Mikołaja Cudotwórcy (w czasie II wojny światowej zburzony). Obecnie 2 z 4 korpusów koszar zburzono pod zabudowę mieszkaniową – osiedle „Port Artur”. Wyburzeniu towarzyszyły akcje protestacyjne mieszkańców. W 1 z 2 pozostałych korpusów znajdują się urzedy, w drugim planowane są pomieszczenia mieszkalne. 

środa, 20 października 2010

Muzea Irkucka

  • Miejskie Centrum Wystawiennicze im. W. S. Rogalja
  • Muzeum Mineralogiczne im. A. W. Sidorowa
  • Kompleks muzealny „Dekabryści w Irkucku”: Dom-Muzeum Wołkońskich i Dom-Muzeum Trubeckich
  • Muzeum Sztuki im. W. P. Sukaczewa
  • Obwodowe Muzeum Krajoznawcze
  • Lodołamacz ANGARA
  • Oddział Przyrody Muzeum Krajoznawczego
  • Interaktywne Muzeum Nauki
  • Oddział Muzeum Krajoznawczego – Cerkiew Zbawiciela
  • Muzeum Historii Miasta
  • Muzeum Historii Zajezdni „Irkuck – pasażerski” linii kolejowej Syberii Wschodniej
  • Muzeum Broni i Techniki Wojennej
Muzeum Sztuki im. W. P. Sukaczewa ul Lenina 5 i ul. Karola Marksa 23
Kolekcja obejmuje ikony, rosyjskie malarstwo XVIII - XXw., syberyjskie portrety XVIII-XIXw., malarstwo zachodnioeuropejskie XVII-XIXw., sztukę Chin i Japonii XIII-XXw.
Znajdują się w nim dzieła takich znanych artystów rosyjskich jak Makowskiego, Polenowa, Szyszkina, Wasniecowa, Sulikowa i Repina.
 
Muzeum Mineralogiczne im. A. W. Sidorowa ul. Lermontowa 83
Największe za Uralem muzeum poświęcone minerałom, których kolekcja liczy ponad 35tys. eksponatów z terenu Syberii Wschodniej. Do najcenniejszym należą: „Wzgórze z uralskich klejnotów” z końca XIX wieku, waza z czaroitu (minerał pochodzący z Jakucji w odcieniach fioletu), głaz nefrytu o wadze 1.5 tony, kalcytowe róże do 100kg.

Muzeum Lodołamacz ANGARA Mikrorejon Solnecznyj
Najstarszy z zachowanych lodołamaczy na świecie. Statek zamówiono w Anglii w 1898 roku w firmie „Sir VG Armstrong”. Dostarczony w częściach do Listwianki, gdzie został złożony i w 1900 roku odbył się pierwszy rejs na wodach Bajkału. Jego głównym zadaniem było przewożenie pociągów Kolej Transsyberyjskiej przez jezioro w okresie gdy nie było jeszcze odcinka kolei wokół Bajkału. Obecnie pomieszczenia statku stanowią muzeum z unikalnymi eksponatami z czasów budowy linii kolejowej Krublobajkalskiej i funkcjonowania przepraw promowych.

Interaktywne Muzeum Nauki ul. Lermontowa 277A
Istnieje od 2008 roku. Główną atrakcją jest to, że wszystkie eksponaty (ok. 100) działają i mogą być wykorzystywane w czasie zwiedzania. Każdy może wszystko dotknąć i przekonać się o  zastosowaniu zgromadzonych przedmiotów. Muzeum cały czas przyjmuje od ludzi przedmioty, które później przekształca w eksponaty z opisem ich działania.

Kompleks muzealny „Dekabryści w Irkucku” – Dom Trubeckich (ul. Dzierżyńskiego 64) i Dom Wołkońskich (ul. Wołkońskiego 10)
Początek muzeum sięga 1925 roku. Ekspozycja opowiada o życiu dekabrystów w czasie zesłania i osiedlenia się na Syberii Wschodniej w latach 1826 - 1856. Główną częśc kolekcji tworzą oryginalne przedmioty rodziny Trubeckich. Dom Wołkońskich od 1946 roku był głównym ogniskiem życia kulturalnego miasta.
Co roku między 14 a 26 grudniem muzeum organizuje festiwal „Wieczory Dekabrystów”, podczas którego odbywają się koncerty w filharmonii, salony literacko-muzyczne na terenie muzeum, spotkania literackie w bibliotekach, kulturalne wydarzenia w Angarsku i Szelechowie oraz z miejscowościach związanych z życiem dekabrystów. Organizowana jest też konferencja naukowa dla uczniów, a najlepsze wykłady sa nagradzane. 

Obwodowe Muzeum Krajoznawcze – Oddział Historii (ul. Karola Marksa 2) i Oddział Przyrody (ul. Karola Marksa 11)
Jedno z najstarszych muzeów na terenie Rosji założone w 1782 roku. Eksponaty są związane z narodami Syberii, Dalekiego Wschodu, Kamczatki, Chin, Mongolii. Jest też bogata kolekcja archeologiczna oraz przedmioty związane z buddyzmem i szamanizmem. Wiele miejsca poświęcono przyrodzie.
Eksponaty znajdują się w następujących działach:
- Archeologia Przybajkala
- Etnografia pierwotnych ludów Syberii
- Przyłączenie Syberii Wschodniej do Imperium Rosyjskiego
- Oświecenie w Guberni Irkuckiej XVIII – pocz. XXw.
- Historia pierwotnych ludów Przybajkala w mitach i legendach
- XX wiek w kolekcjach muzealnych
- A.W. Kolczak – oficer, badacz polarny, Najwyższy Wódz, Admirał
- Przyroda Obwodu Irkuckiego
- Główne surowce naturalne Obwodu Irkuckiego
- Rzadkie gatunki zwierząt Obwodu Irkuckiego
- Świat zwierząt tajgi
- Świat zwierząt stepu i lasostepu
- Płazy i gady Obwodu Irkuckiego
- Ptaki i ich środowisko
- Bajkał – perła Syberii. Problemy ekologiczne jeziora.
- Świat zwierzęcy okresu zlodowacenia 

Muzeum Historii Miasta Irkucka ul. Frank Kamienieckego 16A

Założone w 1996 roku prezentuje historię, kulturę, religię Buriatów od czasów najdawniejszych do dziś. Na terenie obok muzeum jest kompleks „Buriackie gospodarstwo rolnicze”, gdzie odbywają się wydarzenia etnograficzne. Prezentowana jest też historia miasta, życie jego mieszkańców łącznie z obyczajami i stosunkami rodzinnymi. Eksponatów jest ponad 60tys.

Filie muzeum:

1/ Miejskie Centrum Wystawiennicze im. W. S. Rogalja ul. Chalturina 3
Prezentowane jest artystyczne życie miasta. Odbywają się tu cykliczne wystawy irkuckich malarzy, fotografików, dekoratorów, rzeźbiarzy, artystów ludowego rzemiosła, W jednym z pomieszczeń znajduje się stała ekspozycja poświęcona patronowi galerii.
2/ Muzeum „Żołnierze Ojczyzny” ul. Czajkowskiego 5
Od 2004 roku prezentowana jest tu wojenna przeszłość miasta jak i kraju oraz historie mieszkańców miasta walczących w Czeczenii, Afganistanie, w konfliktach lokalnych, wojnach światowych.
3/ Muzeum Życia Miasta ul. Wydarzeń Czasu Dekabrystów 77
Istnieje od 2009 roku. Znajduje się w budynku drewnianym z końca XIX wieku przeniesionym na ten cel z działki pod numerem 47. Ukazuje wkład mieszkańców w rozwój społeczno gospodarczy i kulturalny miasta, opowiada o ich życiu, prezentuje meble, przedmioty codziennego życia z przełomu XIX/WW wieku.
4/ Dom Rzemiosła ul. Frank-Kamienieckiego 16B
Istnieje od 2010 roku jako centrum kulturalne gdzie odbywają się liczne zajęcia z rzemiosła tradycyjnego i artystycznego – rzeźba w drzewie, garncarstwo, plecionkarstwo, szycie, jubilerstwo, wyszywanie, artystyczne wiązanie, tworzenie strojów ludowych.

Muzeum Historii Zajezdni „Irkuck – pasażerski” linii kolejowej Syberii Wschodniej

W 4 salach prezentowana jest historia rozwoju zajezdni i techniki kolejowej od 1897 roku po czasy teraźniejsze, ukazująca kolej w szczególnych wydarzeniach historycznych w eksponatach i na zdjęciach..

wtorek, 19 października 2010

Irkuck - podstawowe informacje

IRKUCK – miasto założone w 1661 roku, mające prawa miejskie od 1686 roku, w 1822 roku został rezydencją generał-gubernatora Syberii Wschodniej, od 1937 roku stolica obwodu irkuckiego; administracyjne, kulturalne, polityczne, gospodarcze i transportowe centrum obwodu Irkuckiego i rejonu Irkuckiego. Jest położone się w odległości 66km od Jeziora Bajkał wzdłuż brzegów Angary i wpływającej do niej rzeki Irkut.

Powierzchnia – 432km²
Wysokość centrum – 440m npm
Ludność - 581 200 osób (2010)
Aglomeracja - 1 095 000 osób (2010)
Struktura narodowa - Rosjanie (87%), Ukraińcy (3%), Buriaci (2%), Tatarzy (1%)
Struktura wyznaniowa - prawosławni, buddyści, katolicy
Strefa czasowa - UTC+8, latem UTC+9
Kod telefoniczny - +7 3952
Kod pocztowy - 664xxx
Symbole na tablicach rejestracyjnych - 38, 85, 138
Odległość od Moskwy – 5042km  
W Irkucku istnieją 23 szkoły wyższe. Ogólna liczba studentów – ponad 100tys. osób.
Miasto jest jednym z największych w Rosji producentów energii elektrycznej. Tutaj znajduje się Irkucka Hydroelektrownia o mocy 662,4 MWt i Nowoirkucka Elektrociepłownia o mocy agregatów 655 MWt.
Największymi przedsiębiorstwami przemysłowymi są Irkucka Fabryka Samolotów, Irkucka Fabryka Ciężkiego Sprzętu, Irkucka Fabryka Przekaźników.

Klimat umiarkowany, wybitnie kontynentalny. Zima surowa i długa, niebo zimą prawie zawsze jasne i bezchmurne, lato ciepłe i wilgotne, pochmurne. Średnia temperatura stycznia wynosi −18,3 °C, lipca +17,7. Najwyższą temperaturę zanotowano na poziomie +37,2 °C (lipiec 1915 roku), a najniższą −49,5 °C (styczeń 1915 roku). Średnia roczna temperatura to 0,6 °C, średnia roczna prędkość wiatru — 2,1 m/s, średnia roczna wilgotność powietrza -72%.  Średnie opady wynoszą 472mm, z czego ponad połowa przypada na okres letni. Największą ilość opadów zanotowano na poziomie 797mm w 1938 roku, a najmniejszą — 209mm w 1884 roku.


Współczesne miasto  w 1999 roku rozpoczęto budowę nowego mostu przez Angarę, który został otwarty po 10 latach — 10 grudnia 2009 roku. W 2011 roku miasto będzie obchodzić 350 urodziny

Przemysł:

  • Irkucka Fabryka lotnicza ОАО «NPK „Irkut“»
  • Irkucka Fabryka Ciężkiego Sprzętu
  • Irkucka Fabryka Przekaźników
  • Irkuckie przedsiębiorstwo chłodnicze
  • Irkucka piekarnia
  • Irkucki zakład produkcji tłuszczów roślinnych
  • Irkucka mleczarnia
  • Zakład Mięsny «Irkucki»
  • Irkucka Fabryka Ceramiki
  • Irkucka Fabryka żelbetu
  • Kompania NITOL
  • Irkucki Eksperymentalny Zakład Jubilerski «Karat»
Istnieją też zakłady produkujące kable i instalacje elektryczne, czy przedsiębiorstwa budowlane.
Internet  - Irkuck jest jednym z pierwszych regionów, na którym pojawił się Internet w Rosji, do czego przyczyniło się zaplecze naukowe miasta i baza studencka.

«Irkuck - City» — znajdująca się w budowie dzielnica miasta w Prawobrzeżnym Okręgu miasta. Rozciąga się na ul. Rewolucji Październikowej w bezpośredniej bliskości historycznego centrum miasta i ulic: Karla Marksa, Dzierżyńskiego, Wydarzeń Czasu Dekabrystów. Planowany termin ukończenia prac — 2016 rok, ogólna powierzchnia zabudowy to — 300ha. W sumie będzie 34 budynki, z których 15 to centra biznesu. Projekt realizuje deweloper — «Aktiv». Zgodnie z projektem w biznesowym rejonie będzie 15 centrów biznesu o łącznej powierzchni 200 000m², oprócz tego baza hotelowa, sportowo – rekreacyjne kompleksy i myjnie. Do tego szereg centrów konferencyjnych, stref dla odpoczynku, parkingi podziemne i naziemne, muzeum sztuki współczesnej. Cała wartość projektu to ok. 8,5mld RUB, która ma się zwrócić po 7 latach. Marksa,
W kwietniu 2010 otwarto centrum biznesu «Terra», następne było na ukończeniu jak i magistrala łącząca miasto z «Irkuck City».

Rozgłośnie radiowe

    • 87,6 — Russkoe radio
    • 90,3 — Pomestnoe radio
    • 100,9 — Radio 7
    • 101,4 — Hit FM
    • 101,7 — Vesti FM
    • 102,1 — Radio МСМ («Muzyka Moewo Goroda»)
    • 102,6 — Radio Majak
    • 103,1 — Jumor FM
    • 103,8  — Evropa plius
    • 104,2  — Megapolis - Irkuck
    • 104,6  — Retro FM
    • 105,0  —UFM Radio Junost’
    • 105,6  — Radio Szanson
    • 106,0  — Radio AS
    • 106,4  — Radio Atos
    • 107,1  — Awtoradio

Transport kolejowy:

Na terenie miasta jest wiele stacji kolei podmiejskiej elektrycznej: Kaya, Melnikowo, Akademiczeskaya, Irkutnyj most, Woennyj gorodok, Zawodskaya, Baterejnaya, Gorka. Koleją podmiejską z Irkucka można się dostać do wielu miejscowości:  Smolenszczyna, Olcha, Bolszoj Lug, Meget, jak i najbliższych miast Angarsk, Szelechow, Usole Syberyjskie Czeremchowo, Sljudianka, Bajkalsk, Zima. Koleją można też podróżować po mieście.  

Kolej podmiejska zabezpiecza transport z różnych zamieszkałych miejsc, rejonów do Irkucka.
Pociągi podmiejskie wyjeżdżające z Irkucka, mają  następujące stacje końcowe:

1/ na wschód

  • Kaya
  • Bolszoj Lug
  • Podkamennaya
  • Glubokaya
  • Sljudianka
    • Bajkal
  • Bajkalsk
  • Wydrino

2/ na zachód

  • Irkuck – Sortirowocznyj
  • Usole Syberyjskie
  • Malta
  • Belaya
  • Polowina
  • Czeremchowo
  • Zima

Transport lotniczy

W Irkucku znajduje się jedno z największych na terenie Rosji lotnisk międzynarodowych. Funkcjonuje bezpośrednie połączenie z wieloma miastami Rosji i Azji, w tym z Chinami, Mongolią, Tadżykistanem, Uzbekistanem, Koreą Południową, Turcja i Tajlandią.
Lotnisko jest otoczone zabudowa mieszkaniową i gospodarczą, co odbija się negatywnie na bezpieczeństwu lotów i ogranicza możliwości rozwoju. W latach 2010—2016 planowana jest budowa lotniska «Irkuck - Nowyj» w rejonie osiedla Pozdnyakowa (25km od Irkucka), które ma zwiększyć bezpieczeństwo lotów i będzie sprzyjać rozwojowi turystyki w rejonie Bajkału.

sobota, 16 października 2010

Kolej Transsyberyjska dziś

Kolej Transsyberyjska to najdłuższy odcinek kolejowy na świecie, przechodzący przez 8 stref czasowych.

Główne odgałęzienia Kolei to odcinki: Moskwa - Władywostok, Moskwa - Pekin przez Mongolię, Moskwa - Pekin przez Mandżurię i BAM, czyli Bajkalsko-Amurska Magistrala Kolejowa.

Odległość z Moskwy do Irkucka koleją wynosi 5.153km a do Władywostoku 9.259km. Natomiast do Pekinu 7.622km i do Ułan Bator 6.266km.

Do największych i najciekawszych miejscowości na trasie Kolei na obszarze Rosji należą:
Perm - pierwsze milionowe miasto na trasie,
Jekaterynburg - syberyjskie miasto uniwersyteckie i przemysłowe,
Tjumeń - najstarsze miasto syberyjskie założone przez Kozaków,
Omsk - miejsce zsyłki Fjodora Dostojewskiego, drugie co do wielkości miasto Syberii, nad Irtyszem
Nowosybirsk - niepisana stolica Syberii, nad rzeką Ob
Krasnojarsk - pięknie położone miasto nad Jenisejem,
Irkuck - miasto założone w 1652 roku nad rzeką Angarą 60km od Bajkału, znane z pięknej architektury drewnianej, miasto uniwersyteckie i największy ośrodek przemysłowy Syberii Wschodniej, ok. 600tys. mieszkańców,
Ułan-Ude - stolica Republiki Buriacji,
Czyta - miejsce zsyłek dekabrystów i polskich działaczy niepodległościowych,
Chabarowsk - ważny ośrodek handlowy Dalekiego Wschodu, dawna rosyjska twierdza nad rzeką Amur
Władywostok - najważniejszy rosyjski port na Oceanie Spokojnym, dawny obszar militarny.

Spośród miejsc, szczególnie pięknych, które przyciągają ogromna ilość turystów,  należy wymienić Jezioro Bajkał i Wyspę Olchon oraz wioskę Listwianka położoną nad Bajkałem. Warto wspomnieć też o możliwości skorzystania z pociągu turystycznego, który 4 razy na tydzień jeździ na odcinku 100km od Portu Bajkał do Sljudianki. Jest to trasa dawnej Kolei Kruglobajkalskiej (kiedyś trasa kolei Transsyberyjskiej prowadziła nad Jeziorem). Możliwe warianty podróży: Irkuck - Sljudianka - Port Bajkał - Listwianka - Irkuck lub Irkuck - Listwianka - Port Bajkał - Sljudianka - Irkuck. Wycieczka trwa cały dzień. Między Portem Bajkał a Listwianką kursuje prom a zimą specjalny statek poduszkowiec.

Główny odcinek Moskwa - Władywostok w skrócie:
1/ Stacja początkowa - Dworzec Jarosławski w Moskwi
2/ Liczba stacji - ponad 80
3/ Średnia prędkość - 58km/h
4/ Największy dworzec kolejowy - Nowosybirsk wybudowany w 1940r
5/ Najładniejszy dworzec kolejowy - Sljudianka w pobliżu brzegu Bajkału - zbudowany całkowicie z marmuru w 1904 roku jako pomnik na cześć budowniczych
6/ Miasta ponad i ok.1mln mieszkańców -  Moskwa, Jekaterynburg, Omsk,  Nowosybirsk, Perm i Krasnojarsk
7/ Najdłuższy most - na rzece Amur - 2612m długości
8/ Inne mosty o znacznej długości: na rzece Kama - 945m, na rzece Jenisej - 934m, na rzece Ob - 820m, na rzece Irtysz 734m
9/ Najładniejszy odcinek: zakole Angasolka o dł. 6km na zachód od Bajkału, kończy się tunelem
10/ Najdłuższy tunel - Tunel Tarmańczuka wybudowany w 1915 r. o długości ok. 2 km, położony w Górach Hingan między Arkarą a Obluczje na długości 8140-8142 km trasy


Kolej przemierza: 2 kontynenty, 89 miast, 16 dużych i setki małych rzek. Przemierzając Europę pokonuje 1777 km (jest to 19,1 % całej trasy Kolei Transsyberyjskiej), natomiast na obszarze azjatyckim przebiega przez 7512 km (80,9 % całej trasy).

Na rzece Amur w latach 1991-1999 powstał wielki kolejowo-samochodowy most żelazny o długości 2612m

Trasa Kolei Transsyberyjskiej prowadzi przez 8 stref czasowych.

0 (Pl + 2): Moskwa od 0 km
+1 (PL + 3): Jar od 1.126 km
+2 (PL + 4): Sznyry od 1.244 km
+3 (PL + 5): Mangut od 2.488 km
+4 (PL+ 6): Taskajewo od 3.449 km
+5 (PL + 7): Uralo-Kluczi od 4.447 km
+6 (PL + 8): Petrowsk Zabajkalskij od 5.752 km
+7 (PL + 9): Obluczje od 8.158 km
Czas moskiewski to + 2 godziny w stosunku do czasu środkowo-europejskiego panującego w Polsce.